• Zoeken

  • Recent Posts

    • Afscheid
      24 February 2025
    • Kerst 2024
      24 December 2024
    • Oud
      19 December 2024
  • Popular Posts

    • Suus
      28 January 2017
    • WINACTIE De erfenis van mijn moeder
      14 June 2017
    • 'Jij kunt gewoon nog wel werken!' Over Els en haar bijstand
      24 July 2017
  • Recente reacties

    • Ellen Sommer on Lezen
    • Elsedien on Lezen
    • Ema Sindelarova on Etalages
    • Ellen Sommer on Lekker eten
    • Ema Sindelarova on Perfect
  • Wat heb je gemist?

  • Thema’s

  • Sophia Magazine: voor jou!

    Ben je 40-, 50-, 60-, 70-, 80-, 90- of 100-plus? Dan is Sophia Magazine hét online magazine voor jou.

    Wil je een avondje met vriendinnen op stap? Wie of wat houd je tegen? Check de agenda dansen. Ben je meer een festivalgangster? Dan is de agenda festivals voor jou the place to be. De agenda vakanties is niet zo maar een overzicht met reizen. Dit zijn single reizen voor hogeropgeleide 40-plussers.

    Verder vind je op Sophia Magazine artikelen over onderwerpen die jou interesseren: werk, geld, liefde, relaties, schoonheid, mode, gezondheid, reizen, wonen en uitgaan. Het zijn artikelen geschreven voor en door powervrouwen.

    Ben je ook een specialist in één van deze thema's? Word dan schrijver bij Sophia Magazine! Op de pagina Vacatures vind je meer informatie hierover.

  • Follow
Setup Menu via Wordpress Dashboard > Appearance > Menus
‘Sinterklaas is jarig! Ik zet mijn schoen vast klaar…’
18 November 2017

Rond deze dagen zet hij weer voet aan wal: Sinterklaas, de goedheiligman uit Spanje. Maar wie is deze Sint-Nicolaas eigenlijk? Dat kunnen we niet met zekerheid zeggen. Vermoedelijk gaat het om een legendarische 4e eeuwse bisschop uit Myra.

Legenden

Feit is dat er rond de Sinterklaas zoals wij die kennen al eeuwenlang veel legenden bestaan. Zo zou hij op zee door gebed zeelieden hebben gered, regelde hij de bruidsschat voor arme meisjes, zodat zij behoed werden van de prostitutie, spoorde hij ontvoerde kinderen op, liet hij graan groeien tijdens hongersnood en hij redde onschuldig ter dood veroordeelden van de dood. Het het bekendste verhaal is misschien wel dat van de drie kinderen (of studenten) die door een herbergier waren gedood en tot pâté verwerkt en door Sint-Nicolaas weer tot leven werden verwekt.

Wodan

Sinds de middeleeuwen werd Sint-Nicolaas al gevierd door brood en geld uit te delen aan de armen. Door de eeuwen heen is verering vermengd geraakt met oude, heidense gebruiken, want in de ons bekende Sinterklaas vinden we heel wat overeenkomsten met de Germaanse god Wodan! Die had ook een witte baard. Wodan had een wonderlans, die werd de staf van Sinterklaas. Wodan had een schimmel genaamd Sleipnir en zijn gezel was Nörwi, de zwarte vader van de nacht, die een roe bij zich had. Tijdens de Germaanse zonnewendefeesten vroegen meisjes een afbeelding van een nog onbekende geliefde (denk aan de speculaasvrijers) en het gooien van cadeaus in de schoorsteen komt van het offeren bij een vuurplaats.

Boeman met snoep en koek

Al in de zestiende eeuw werden de bekende speculaasplanken gebruikt om speculaaspoppen te maken. Veel traditioneel snoepgoed wordt nog steeds gebruikt, zoals amandelmarsepein, banket, chocola en snoepgoed. Tot in de twintigste eeuw was Sinterklaas een boeman: wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de roe, en hij moest natuurlijk mee naar Spanje in de zak. Pas later in de twintigste eeuw werd Sinterklaas milder.

5 en 6 december

We vieren zijn feest op 5 december (Sinterklaasavond), eigenlijk de avond vóór Sinterklaasdag, omdat 6 december zijn echte heiligendag is. Dat is zijn sterfdag, omdat heiligendagen meestal op de sterfdag van de betreffende heiligen vallen. Tegenwoordig viert men dat met cadeautjes, surprises en goedmoedig plagende gedichten. De volksweerkunde beweert dat koud winterweer met Sinterklaas regen met kerst brengt. Daar zit wel een kern van waarheid in: koud decemberweer dat begin van de maand is begonnen, eindigt niet zelden net voor de kerstdagen. Dit wordt in de Duitse meteorologie Weihnachtstauwetter (kerstdooiweer) genoemd, maar het is ook in Nederland een bekend verschijnsel.

Sintvariaties

Men denkt soms dat Sinterklaas alleen in Nederland en België wordt gevierd, maar het feest bestaat ook in het Franse Elzas-Lotharingen en in delen van Oostenrijk en Duitsland. Een heel aparte vorm van Sinterklaasviering vindt plaats op de Wadden waar men Sunneklaas of Sunterklaas viert. Er verschijnen verklede ‘Sinteromes’ (ook Klozems, Klaasomes, Sunderums of Sunderklazen genoemd). Op Texel en Schiermonnikoog gebeurt dit vrij rustig, maar op Ameland moeten vrouwen en kinderen ‘s nachts thuis blijven om geen ‘slaag’ te krijgen terwijl de mannen gekleed in lakens over straat lopen. Het is een uitdaging om toch naar buiten te gaan en ‘slaag’ te ontlopen! De Amelanders wensen hier liever geen niet-eilandbewoners bij.

Van de redactie: We hebben gewikt en gewogen. Niet omdat we dit artikel waarin Sinterklaas in historisch perspectief gezet wordt niet interessant vinden. Maar omdat we de wijze waarop de discussie in het land wordt gevoerd zo respectloos, onvolwassen en niet intelligent vinden. We willen geen podium bieden voor dit gedrag. We plaatsen het artikel wel, omdat Sinterklaas vanuit historisch perspectief interessant is. Maar op Sophia Magazine gaan we niet discussiëren over Piet. We discussiëren niet met voorstanders en niet met tegenstanders. Het is dus zinloos om dat soort reacties hieronder achter te laten. Ze worden niet geplaatst.

 

Wil je meer lezen van Marijke Schipper?

  • Sint-Maarten, de koeien hebben staarten… Snoep kopen voor 11 november!
  • Oktober, maand met twee gezichten
  • Middeleeuwse en fantasy festivals: een dagje in een andere wereld
  • Ik kan er niet meer omheen: vlees is te vanzelfsprekend
  • Slecht weer: code geel, oranje, rood
  • Blij verrast over de reacties op Els en haar bijstandsuitkering!
  • ‘Jij kunt gewoon nog wel werken!’ Over Els en haar bijstand
  • Overgang, vroege vogels en grijze duiven
  • Duurzame Dinsdag: LENTEoogst, een recensie
  • Boekrecensie: SMULTUINlessen (eBook)
  • Dat ene kledingstuk… Afscheid nemen bestaat niet?
  • Eenpersoonskamertoeslag en tweede kaartje gratis: hoezo happy single?
  • Rouw bij dieren – fascinerend en ontroerend
  • Boodschappen doen in Duitsland: een culinaire ontdekkingsreis
  • Hoe overleef ik een drukke treinreis?
  • Alleen uit eten zielig? Bezoek jij wel eens alleen een restaurant?

(Taalfoutje gezien? Meld het dan. Alvast bedankt!)

Volg Sophia Magazine op Bloglovin of ontvang voortaan een melding in je mailbox als er een artikel verschijnt. Hoe? Door een – gratis – abonnement op Sophia Magazine te nemen: laat rechts bovenaan deze pagina je e-mailadres achter!




 

Share this:

  • Share
  • Email
  • Print
  • Pinterest
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Reddit
  • Twitter
  • Tumblr
  • Telegram
  • Pocket
  • WhatsApp

Like this:

Like Loading...

Gerelateerd

SintSint-NicolaasSinterklaas'Wodan
Share

Lifestyle

Marijke Schipper
Na jarenlang gewerkt te hebben als radioweervrouw bij o.a. Omroep Flevoland en Vroege Vogels, schrijfster van o.a. 18 doktersromans in de Favorietserie 'Lidy van de Poel', mystery shopper/guest/cliënt en nog veel meer moest Marijke (1963) wegens haar gezondheid een stap terug te doen. Ze weigert echter achter de geraniums te kruipen! Tegenwoordig werkt ze in een kringloopwinkel, doet ze backstage catering bij diverse festivals zoals Castlefest, Keltfest en Zomerfolk en ze kookt in een activiteitencentrum voor mensen met een uitdaging. Marijke experimenteert regelmatig met recepten, bezoekt musea, is mooiweerfietser waarbij ze zelf op de laptop haar routes uitstippelt, heeft een brede muzieksmaak, houdt van kunst (met name Jugendstil en Art Deco) en architectuur, geniet van haar stadstuin. Ze is geïnteresseerd in fenologie (google is your friend!), fotografeert alles wat haar pad kruist en maakt tekeningen. Ze heeft o.a. een eigen kookblog, maar schrijft ook graag over de vele onderwerpen die haar interesseren, opvallen en bezig houden. Marijke is single, heeft twee volwassen kinderen en woont met haar dieren in Flevoland.

You might also like

Gezelligheid
21 November 2023
Begrip en respect voor elkaar
23 January 2020
Sint-Maarten, de koeien hebben staarten… Snoep kopen voor 11 november!
8 November 2017

Comment


Maargy | M
19 November 2017 at 15:13
Reply

Interessant om te weten, gelukkig is de Sitn van vriendelijker geworden (en meteen wat meer commercieel ook..;-)

Loading...


Leave a ReplyCancel reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Zoeken

  • Sophia Magazine: voor jou!

    Ben je 40-, 50-, 60-, 70-, 80-, 90- of 100-plus? Dan is Sophia Magazine hét online magazine voor jou.

    Wil je een avondje met vriendinnen op stap? Wie of wat houdt je tegen? Check de agenda dansen. Ben je meer een festivalgangster? Dan is de agenda festivals voor jou the place to be. De agenda vakanties is niet zo maar een overzicht met reizen. Dit zijn single reizen voor hogeropgeleide 40-plussers.

    Verder vind je op Sophia Magazine artikelen over onderwerpen die jou interesseren: werk, geld, liefde, relaties, schoonheid, mode, gezondheid, reizen, wonen en uitgaan. Het zijn artikelen geschreven voor en door powervrouwen.

    Ben je ook een specialist in één van deze thema's? Word dan schrijver bij Sophia Magazine! Op de pagina Vacatures vind je meer informatie hierover.

  • Recent Posts

    • Afscheid
      24 February 2025
    • Kerst 2024
      24 December 2024
    • Oud
      19 December 2024
  • Popular Posts

    • Suus
      28 January 2017
    • WINACTIE De erfenis van mijn moeder
      14 June 2017
    • 'Jij kunt gewoon nog wel werken!' Over Els en haar bijstand
      24 July 2017
  • Recente reacties

    • Ellen Sommer on Lezen
    • Elsedien on Lezen
    • Ema Sindelarova on Etalages
  • Wat heb je gemist?

  • /!\ error getUserIDFromUserName. /!\ error empty username or access token.

    Volg ons op Instagram


  • Thema’s

  • Follow


  • Meta

    • Register
    • Log in
    • Entries feed
    • Comments feed
    • WordPress.org
  • Voor powervrouwen!

    Wil je een avondje met vriendinnen op stap? Wie of wat houdt je tegen? Check de agenda dansen. Ben je meer een festivalgangster? Dan is de agenda festivals voor jou the place to be. De agenda vakanties is niet zo maar een overzicht met reizen. Dit zijn single reizen voor hogeropgeleide 40-plussers. Je vindt daar een lijst met lange en korte reizen van verschillende organisaties, zodat je niet een enorme zoekslag hoeft te doen naar een heerlijke vakantie of een weekendje weg.

    Verder vind je op Sophia Magazine artikelen over onderwerpen die jou kunnen interesseren: werk, geld, liefde, relaties, schoonheid, mode, gezondheid, reizen, wonen en uitgaan. Het zijn artikelen geschreven voor en door powervrouwen. Veel plezier ermee!

  • Volg Sophia Magazine en krijg een melding bij elk nieuw bericht!

    Follow
  • Popular Posts

    • Suus
      28 January 2017
    • WINACTIE De erfenis van mijn moeder
      14 June 2017
    • 'Jij kunt gewoon nog wel werken!' Over Els en haar bijstand
      24 July 2017
    • Het verschil tussen slachtoffer zijn en slachtoffergedrag
      6 February 2017
    • Chinees Nieuwjaar met de Vuur Haan
      27 January 2017
    • Alleen uit eten zielig? Bezoek jij wel eens alleen een restaurant?
      11 March 2017
    • Schoonmaken: 3 tips voor een snelle voorjaarsschoonmaak
      5 April 2017
    • Baarmoederstress
      22 February 2017
  • Vacatures

    VACATURES SOPHIA MAGAZINE (Delen=lief)
    Vind je Sophia Magazine ook zo leuk en zou je graag redacteur, social media expert of schrijver willen worden? Klik dan door naar onderstaande pagina en bekijk de #vacatures.

    Het zijn op dit moment nog onbetaalde functies, maar wat we je wel bieden is een hoop #tevredenheid, #gezelligheid en het is een manier om lekker met #letters, #woorden, #teksten en #beeld bezig te zijn!
    https://sophiamagazine.nl/vacatures/


© Sophia Magazine

%d