• Zoeken

  • Recent Posts

    • Afscheid
      24 February 2025
    • Kerst 2024
      24 December 2024
    • Oud
      19 December 2024
  • Popular Posts

    • Suus
      28 January 2017
    • WINACTIE De erfenis van mijn moeder
      14 June 2017
    • 'Jij kunt gewoon nog wel werken!' Over Els en haar bijstand
      24 July 2017
  • Recente reacties

    • Ellen Sommer on Lezen
    • Elsedien on Lezen
    • Ema Sindelarova on Etalages
    • Ellen Sommer on Lekker eten
    • Ema Sindelarova on Perfect
  • Wat heb je gemist?

  • Thema’s

  • Sophia Magazine: voor jou!

    Ben je 40-, 50-, 60-, 70-, 80-, 90- of 100-plus? Dan is Sophia Magazine hét online magazine voor jou.

    Wil je een avondje met vriendinnen op stap? Wie of wat houd je tegen? Check de agenda dansen. Ben je meer een festivalgangster? Dan is de agenda festivals voor jou the place to be. De agenda vakanties is niet zo maar een overzicht met reizen. Dit zijn single reizen voor hogeropgeleide 40-plussers.

    Verder vind je op Sophia Magazine artikelen over onderwerpen die jou interesseren: werk, geld, liefde, relaties, schoonheid, mode, gezondheid, reizen, wonen en uitgaan. Het zijn artikelen geschreven voor en door powervrouwen.

    Ben je ook een specialist in één van deze thema's? Word dan schrijver bij Sophia Magazine! Op de pagina Vacatures vind je meer informatie hierover.

  • Follow
Setup Menu via Wordpress Dashboard > Appearance > Menus
Probeer niet van je ego af te komen, je hebt het nodig
8 May 2018

Ik lees zoveel misverstanden over het ego dat ik er weer iets over wil schrijven. Het ego wordt door sommige mensen gezien als iets kwaadaardigs, als iets slechts waar je van af moet zien te komen. Als er over iemand wordt gezegd dat hij ‘vanuit zijn ego’ handelt, wordt daar niets prettigs mee bedoeld.

Mijn visie op het ego is als volgt: het ego is elementair en noodzakelijk. Zonder ego ben je een mentaal en emotioneel kasplantje, of je bent dood. Je ego is de verzameling van al je eigenschappen, gevoelens, imprints, gedachten en energetische lading. Heb je een gezond ontwikkeld ego, dan kun je balans brengen tussen autonomie en verbinding.

Onbewust ego: eenzijdig

Heb je een onbewust ego, dan heb je geen grip op jezelf en je handelt vanuit imprints, trauma’s, aannames, regels en idealen. Je kan bijvoorbeeld denken dat het goed is om alleen positief te zijn. Dat het belangrijk is om altijd beleefd te blijven, niet kwaad te worden, dat alles wat er gebeurt in je leven volledig je eigen verantwoordelijkheid is, of welke andere eenzijdige aanname dan ook. Je kan ook het ego zelf gaan afkeuren en het proberen te overstijgen door aan één kant van het spectrum te gaan zitten (uiteraard aan de kant van het licht).

Bewust ego

Heb je een bewust ego ontwikkeld, dan vergroot je iedere dag jouw vermogen om de dualiteit van het leven onder ogen te zien en te aanvaarden. Je bent op zoek daar de grens tussen wat zelf te beïnvloeden is en wat een gegeven is waar je niets aan kan veranderen en alleen een antwoord op moet zien te geven. Als je jouw bewuste ego voedt, dan kies je ervoor om te kijken naar zwakke plekken zonder die te willen wegpoetsen.

Ben je iemand met een bewust ego, dan weet je dat er imprints en trauma’s zijn en je vraagt er hulp bij op het moment dat je ontdekt dat iets van jezelf afkeurt. Omdat je weet dat daar de sleutel tot bewustzijn ligt. Je weet ook dat het bewustzijn zelf voortdurend in ontwikkeling is en er geen statisch moment zal komen dat alles bewust is.

Het bewuste ego maakt keuzes

Met een bewust ego kies je ervoor om door trauma tot stand gekomen overleefgedrag onder ogen te zien en een minder belangrijke plek te geven. Je kiest ervoor om respectvol te kijken naar jouw eigen zwakten en pijn. Je durft te zien wat er vroeger gemist werd en daardoor nu ontkend wordt als wezenlijke behoefte. Je ziet die behoeften onder ogen en neemt de volwassen verantwoordelijkheid om zelf die behoeften te vervullen. Je stopt met verantwoordelijkheid voor jezelf in de handen van anderen te leggen.

Verschil tussen egoïstisch en ego

Het misverstand over het ego is mogelijk ontstaan door het woord egoïstisch. Alleen maar aan jezelf denken. In mijn praktijk heb ik gemerkt dat veel mensen (vooral vrouwen) weinig gezond egoïsme hebben ontwikkeld. Natuurlijk zijn er ook mannen en vrouwen die te egoïstisch zijn en te weinig rekening houden met anderen. Met het ego heeft dat echter weinig te maken. Roepen dat iemand ‘vanuit zijn ego’ iets doet of nalaat en dat zou moeten veranderen, heeft dan ook weinig zin.

Illusie van wijsheid

Degenen die stellen dat je van je ego af moet zien te komen of je voor de voeten werpen datje niet ‘vanuit je ego’ zou mogen handelen, hebben weinig grip op zichzelf. Ze hebben niet door dat ze voortdurend hun beschuldiger aan het woord laten. Ze creëren een illusie van wijsheid waarin zij verheven zijn boven anderen. Mogelijk om te verbloemen dat ze niet echt naar zichzelf kunnen kijken, mogelijk omdat ze dat juist heel graag willen leren, maar nog geen idee hebben hoe ze werkelijk bewustzijn kunnen ontwikkelen.

Dualiteit

Bewustzijn is dualiteit. Is het besef dat alles naast elkaar bestaat: het goede en het slechte. Bewustzijn is dus ook dat je zelf goed én slecht bent. Dat je voor dat alles verantwoordelijkheid te nemen hebt.

Afhankelijk van de ontwikkeling van je geweten en je vermogen om jezelf aan te sturen is de volgende vraag van belang: wil ik zoveel mogelijk ten goede bijdrage aan deze wereld? Soms betekent het dat je jouw gezonde egoïstist moeten ontwikkelen. Soms betekent het ook dat je moet leren meer rekening te houden met anderen. Ben je een bewust persoon, dan weet je: hoeveel goed ik ook doe, ik zal ook andere mensen pijn doen. En zelf pijn ervaren.

Toepassing

Deze visie op het ego pas ik al meer dan een decennium toe in mijn werk als coach om mensen grip te geven op zichzelf. Op de foto het resultaat van een sessie met #Beeldkracht. Op de rug gezien (rechts naar links) : de koningin (het bewuste ego), geflankeerd door het vermogen om waar te nemen zonder oordeel. Daarnaast is min of meer per ongeluk een poppetje neergelegd dat staat voor de innerlijke baby (waar de cliënt contact mee heeft gemaakt). Tegenover het bewuste ego en waarnemen zonder oordeel staan verschillende aspecten van de persoonlijkheid. Daar kan de cliënt sturing aan geven, doordat ze allemaal in beeld zijn en niets wordt afgewezen.

Wil je meer artikelen van Caroline Franssen lezen?

  • Slopende zelfkritiek nekt Radio DJ Stephan Bouman
  • Relatievraag van de week: ‘Ik erger me aan zijn passiviteit. Wat te doen?’
  • Relatievraag van de week: ‘Is een seksistische opmerking een waarschuwingssignaal?’
  • Relatievraag van de week: ‘Ik wil een partner zonder handicap, is dat gek?’ 
  • Relatievraag van de week: ‘Is het zijn pornoverslaving of mijn divagedrag?’
  • Relatievraag van de week: ‘Hoe laat ik mijn partner praten over zijn verleden?’
  • Relatievraag van de week: ‘Komt de relatie tussen mijn zus en mij weer goed?’
  • Relatievraag van de week: ‘Ben ik in een driehoeksrelatie beland?‘
  • Relatievraag van de week: ‘Mijn vrouw heeft verlatingsangst en is extreem jaloers, kan ik daar wat aan doen?’
  • Relatievraag van de week: ‘Moet ik hem loslaten vanwege z’n kinderwens en ontrouw?’
  • Vijf relatietips voor een succesvolle vakantie
  • Het verschil tussen slachtoffer zijn en slachtoffergedrag

(Taalfoutje gezien? Meld het dan. Alvast bedankt!)

Volg Sophia Magazine op Bloglovin of ontvang voortaan een melding in je mailbox als er een artikel verschijnt. Hoe? Door een – gratis – abonnement op Sophia Magazine te nemen: laat rechts bovenaan deze pagina je e-mailadres achter!




 

Share this:

  • Share
  • Email
  • Print
  • Pinterest
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Reddit
  • Twitter
  • Tumblr
  • Telegram
  • Pocket
  • WhatsApp

Like this:

Like Loading...

Gerelateerd

coachEgoegoïsmeegoïstisch
Share

Gezondheid

Caroline Franssen

You might also like

Goed nieuws
17 October 2023
Hoe kom ik toch van die stress af?
9 December 2021
Lekker Body Positief!
28 July 2020

Comment


Carla Ketelaar
8 May 2018 at 08:10
Reply

Wat een verademing Caroline deze heldere uiteenzetting over het Ego. Dit is waar ik zo vaak tegen aanloop in mijn werk ook ‘Het kind met het badwater weggooien’. Zonder ons ego geen aards bestaan.Dank je wel.

Loading...


Leave a ReplyCancel reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Zoeken

  • Sophia Magazine: voor jou!

    Ben je 40-, 50-, 60-, 70-, 80-, 90- of 100-plus? Dan is Sophia Magazine hét online magazine voor jou.

    Wil je een avondje met vriendinnen op stap? Wie of wat houdt je tegen? Check de agenda dansen. Ben je meer een festivalgangster? Dan is de agenda festivals voor jou the place to be. De agenda vakanties is niet zo maar een overzicht met reizen. Dit zijn single reizen voor hogeropgeleide 40-plussers.

    Verder vind je op Sophia Magazine artikelen over onderwerpen die jou interesseren: werk, geld, liefde, relaties, schoonheid, mode, gezondheid, reizen, wonen en uitgaan. Het zijn artikelen geschreven voor en door powervrouwen.

    Ben je ook een specialist in één van deze thema's? Word dan schrijver bij Sophia Magazine! Op de pagina Vacatures vind je meer informatie hierover.

  • Recent Posts

    • Afscheid
      24 February 2025
    • Kerst 2024
      24 December 2024
    • Oud
      19 December 2024
  • Popular Posts

    • Suus
      28 January 2017
    • WINACTIE De erfenis van mijn moeder
      14 June 2017
    • 'Jij kunt gewoon nog wel werken!' Over Els en haar bijstand
      24 July 2017
  • Recente reacties

    • Ellen Sommer on Lezen
    • Elsedien on Lezen
    • Ema Sindelarova on Etalages
  • Wat heb je gemist?

  • /!\ error getUserIDFromUserName. /!\ error empty username or access token.

    Volg ons op Instagram


  • Thema’s

  • Follow


  • Meta

    • Register
    • Log in
    • Entries feed
    • Comments feed
    • WordPress.org
  • Voor powervrouwen!

    Wil je een avondje met vriendinnen op stap? Wie of wat houdt je tegen? Check de agenda dansen. Ben je meer een festivalgangster? Dan is de agenda festivals voor jou the place to be. De agenda vakanties is niet zo maar een overzicht met reizen. Dit zijn single reizen voor hogeropgeleide 40-plussers. Je vindt daar een lijst met lange en korte reizen van verschillende organisaties, zodat je niet een enorme zoekslag hoeft te doen naar een heerlijke vakantie of een weekendje weg.

    Verder vind je op Sophia Magazine artikelen over onderwerpen die jou kunnen interesseren: werk, geld, liefde, relaties, schoonheid, mode, gezondheid, reizen, wonen en uitgaan. Het zijn artikelen geschreven voor en door powervrouwen. Veel plezier ermee!

  • Volg Sophia Magazine en krijg een melding bij elk nieuw bericht!

    Follow
  • Popular Posts

    • Suus
      28 January 2017
    • WINACTIE De erfenis van mijn moeder
      14 June 2017
    • 'Jij kunt gewoon nog wel werken!' Over Els en haar bijstand
      24 July 2017
    • Het verschil tussen slachtoffer zijn en slachtoffergedrag
      6 February 2017
    • Chinees Nieuwjaar met de Vuur Haan
      27 January 2017
    • Alleen uit eten zielig? Bezoek jij wel eens alleen een restaurant?
      11 March 2017
    • Schoonmaken: 3 tips voor een snelle voorjaarsschoonmaak
      5 April 2017
    • Baarmoederstress
      22 February 2017
  • Vacatures

    VACATURES SOPHIA MAGAZINE (Delen=lief)
    Vind je Sophia Magazine ook zo leuk en zou je graag redacteur, social media expert of schrijver willen worden? Klik dan door naar onderstaande pagina en bekijk de #vacatures.

    Het zijn op dit moment nog onbetaalde functies, maar wat we je wel bieden is een hoop #tevredenheid, #gezelligheid en het is een manier om lekker met #letters, #woorden, #teksten en #beeld bezig te zijn!
    https://sophiamagazine.nl/vacatures/


© Sophia Magazine

%d