• Zoeken

  • Recent Posts

    • Afscheid
      24 February 2025
    • Kerst 2024
      24 December 2024
    • Oud
      19 December 2024
  • Popular Posts

    • Suus
      28 January 2017
    • WINACTIE De erfenis van mijn moeder
      14 June 2017
    • 'Jij kunt gewoon nog wel werken!' Over Els en haar bijstand
      24 July 2017
  • Recente reacties

    • Ellen Sommer on Lezen
    • Elsedien on Lezen
    • Ema Sindelarova on Etalages
    • Ellen Sommer on Lekker eten
    • Ema Sindelarova on Perfect
  • Wat heb je gemist?

  • Thema’s

  • Sophia Magazine: voor jou!

    Ben je 40-, 50-, 60-, 70-, 80-, 90- of 100-plus? Dan is Sophia Magazine hét online magazine voor jou.

    Wil je een avondje met vriendinnen op stap? Wie of wat houd je tegen? Check de agenda dansen. Ben je meer een festivalgangster? Dan is de agenda festivals voor jou the place to be. De agenda vakanties is niet zo maar een overzicht met reizen. Dit zijn single reizen voor hogeropgeleide 40-plussers.

    Verder vind je op Sophia Magazine artikelen over onderwerpen die jou interesseren: werk, geld, liefde, relaties, schoonheid, mode, gezondheid, reizen, wonen en uitgaan. Het zijn artikelen geschreven voor en door powervrouwen.

    Ben je ook een specialist in één van deze thema's? Word dan schrijver bij Sophia Magazine! Op de pagina Vacatures vind je meer informatie hierover.

  • Follow
Setup Menu via Wordpress Dashboard > Appearance > Menus
Van Olivettischrijfmachine tot weblog
17 June 2018

Vele jaren schrijf ik artikelen en verhalen, en sinds een jaar blog ik op mijn eigen weblog Digitale Diligence. En dit met heel veel plezier! Door de jaren heen heb ik veel geleerd, maar de basis werd gelegd bij een regionaal weekblad. Daar leerde ik de journalistiek van de grond af als correspondente voor mijn woonplaats. Mijn toenmalige redacteur bracht mij onder andere het principe van hoor en wederhoor bij, en niet te vergeten de basisprincipes van de journalistiek: wie, wat, waar en wanneer. ‘Het nieuws ligt op straat, maar je moet het wel even oprapen’, was hierbij zijn gevleugelde uitspraak! Dat was toen en nu nog steeds een waarheid als een koe. Bij dit regionale weekblad leerde ik binnengekomen kopij te bewerken, interviews af te nemen, en verslagen te schrijven. Ik zat in laatste klas van de havo en het was eind jaren 70, begin jaren 80 en ik wilde graag journaliste worden. Mijn artikelen typte ik op een rode Olivetti schrijfmachine en op speciaal kopijpapier. Wanneer de artikelen gereed waren, werden ze gepost (waarvoor je de deur uit moest), en vervolgens met de nachttrein richting drukkerij gebracht. Dus, je moest ervoor zorgen op tijd te zijn, want anders werd het artikel pas later of helemaal niet geplaatst. E-mail en internet was er nog niet, en computers deden hier en daar hun intrede op kantoor. Ach, je wist toen ook niet beter.

Van onze correspondente

Wat deed ik zoal bij deze regionale krant? Mijn allereerste artikel was een verslag van een excursie in een plaatselijke aardappelmeelfabriek. Gevolgd door meerdere onderwerpen: streeknieuws, interviews met echtparen die vijftig jaar waren getrouwd, bedrijfsjubilea en winkelopeningen, toneel- en zanguitvoeringen, vergaderingen van onder andere de gemeenteraad. De artikelen werden ondertekend met: ‘Van onze correspondente’.

De redacteur nam mij regelmatig mee op pad, en zodoende leerde ik heel veel. Hij was een oude rot in het vak, en hij had de journalistiek letterlijk in de praktijk geleerd, zonder hiervoor een speciale opleiding te hebben gevolgd. Hij was een man van de praktijk, aan wie ik met heel veel respect en waardering terug denk. Zonder hem was ik niet zover gekomen en had ik niet zoveel geleerd. Ik kan gerust stellen dat ik de basisprincipes van de journalistiek bij deze regionale krant van mijn toenmalige redacteur heb geleerd. Daar ben ik deze man nog steeds bijzonder dankbaar voor.

Grote veranderingen

Veel is er veranderd in de journalistiek! Internet, en e-mails deden hun intrede, waardoor het mogelijk was om binnen enkele seconden en dag en nacht artikelen te versturen. Wat ook een uiterste opmerkelijke en boeiende ontwikkeling was en is: de opmars van de persoonlijke blogs, websites, online kranten en magazines. Voorheen bepaalde alleen de redactie wat wel of niet geplaatst werd in een krant of tijdschrift! Als besloten werd om een bepaald artikel of verhaal niet te plaatsen, had je heel gewoon pech en je moest het er maar mee doen. Dit is in feite nog steeds het geval, want nog steeds wordt echt niet alles geplaatst in kranten en tijdschriften. De hoofdredactie heeft hierin het ‘laatste’ woord. En dat is ook niet meer dan terecht!

De intrede van het weblog

Maar toen deed het weblog zijn intrede, en dat bracht een enorme verandering teweeg in het medialandschap. De weblogs ontstonden in de jaren negentig van de vorige eeuw uit online dagboeken, waarin schrijvers hun belevenissen en verhalen deelden via het wereldwijde web. Dit zonder tussenkomst van een redactie, want de blogger was zelf redacteur en bepaalde zelf wat wel of niet geplaatst werd op het eigen weblog. De intrede van het internet, de persoonlijke en zakelijke websites en blogs, en de vele online magazines veranderden het journalistieke landschap in rap tempo. Tegenwoordig kan iedereen door middel van een weblog zijn of haar verhalen delen met de wereld, en de afgelopen jaren zijn er vele bijzondere weblogs ontstaan, die ieder een eigen publiek trekken. En ook ik heb mij inmiddels aangesloten in de lange rij van de vele bloggers, en ik blog met veel plezier op mijn eigen weblog Digitale Diligence.

Maar onveranderd bleven de journalistieke principes van hoor en wederhoor, en het wie, wat, waar en wanneer. En het nieuws ligt op straat, maar je moet het wel even oprapen!

(Taalfoutje gezien? Meld het dan. Alvast bedankt!)

Volg Sophia Magazine op Bloglovin




 

Share this:

  • Share
  • Email
  • Print
  • Pinterest
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Reddit
  • Twitter
  • Tumblr
  • Telegram
  • Pocket
  • WhatsApp

Like this:

Like Loading...

Gerelateerd

BloggenJournalistiekkrantmedianieuwstijdschriftweblog
Share

Lifestyle  / Werk

Miny Vroegindewey
Blogger, digitale schatgraver, natuurliefhebber met interesse voor boeken (ik ben een echte 'boekenwurm'), cultuur, kunst (en vooral de klassieke schilder en tekenkunst), geschiedenis en sociale/maatschappelijke ontwikkelingen. Inmiddels ruimschoots de 50 jaar gepasseerd, en vele ervaringen rijker. Tijdens mijn vele wandelingen geniet ik intens van de mooie natuur, Huis en haard deel ik met mijn echtgenoot Jan en 3 eigenzinnige katten Susi, Merlijn en Earl Grey. https://digitalediligence.blogspot.com/

You might also like

Schrikkeldag
29 February 2024
Goed nieuws
17 October 2023
Recensie Wie naar de sterren grijpt – Kristin Hannah
5 February 2023

Leave A Reply


Leave a ReplyCancel reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Zoeken

  • Sophia Magazine: voor jou!

    Ben je 40-, 50-, 60-, 70-, 80-, 90- of 100-plus? Dan is Sophia Magazine hét online magazine voor jou.

    Wil je een avondje met vriendinnen op stap? Wie of wat houdt je tegen? Check de agenda dansen. Ben je meer een festivalgangster? Dan is de agenda festivals voor jou the place to be. De agenda vakanties is niet zo maar een overzicht met reizen. Dit zijn single reizen voor hogeropgeleide 40-plussers.

    Verder vind je op Sophia Magazine artikelen over onderwerpen die jou interesseren: werk, geld, liefde, relaties, schoonheid, mode, gezondheid, reizen, wonen en uitgaan. Het zijn artikelen geschreven voor en door powervrouwen.

    Ben je ook een specialist in één van deze thema's? Word dan schrijver bij Sophia Magazine! Op de pagina Vacatures vind je meer informatie hierover.

  • Recent Posts

    • Afscheid
      24 February 2025
    • Kerst 2024
      24 December 2024
    • Oud
      19 December 2024
  • Popular Posts

    • Suus
      28 January 2017
    • WINACTIE De erfenis van mijn moeder
      14 June 2017
    • 'Jij kunt gewoon nog wel werken!' Over Els en haar bijstand
      24 July 2017
  • Recente reacties

    • Ellen Sommer on Lezen
    • Elsedien on Lezen
    • Ema Sindelarova on Etalages
  • Wat heb je gemist?

  • /!\ error getUserIDFromUserName. /!\ error empty username or access token.

    Volg ons op Instagram


  • Thema’s

  • Follow


  • Meta

    • Register
    • Log in
    • Entries feed
    • Comments feed
    • WordPress.org
  • Voor powervrouwen!

    Wil je een avondje met vriendinnen op stap? Wie of wat houdt je tegen? Check de agenda dansen. Ben je meer een festivalgangster? Dan is de agenda festivals voor jou the place to be. De agenda vakanties is niet zo maar een overzicht met reizen. Dit zijn single reizen voor hogeropgeleide 40-plussers. Je vindt daar een lijst met lange en korte reizen van verschillende organisaties, zodat je niet een enorme zoekslag hoeft te doen naar een heerlijke vakantie of een weekendje weg.

    Verder vind je op Sophia Magazine artikelen over onderwerpen die jou kunnen interesseren: werk, geld, liefde, relaties, schoonheid, mode, gezondheid, reizen, wonen en uitgaan. Het zijn artikelen geschreven voor en door powervrouwen. Veel plezier ermee!

  • Volg Sophia Magazine en krijg een melding bij elk nieuw bericht!

    Follow
  • Popular Posts

    • Suus
      28 January 2017
    • WINACTIE De erfenis van mijn moeder
      14 June 2017
    • 'Jij kunt gewoon nog wel werken!' Over Els en haar bijstand
      24 July 2017
    • Het verschil tussen slachtoffer zijn en slachtoffergedrag
      6 February 2017
    • Chinees Nieuwjaar met de Vuur Haan
      27 January 2017
    • Alleen uit eten zielig? Bezoek jij wel eens alleen een restaurant?
      11 March 2017
    • Schoonmaken: 3 tips voor een snelle voorjaarsschoonmaak
      5 April 2017
    • Baarmoederstress
      22 February 2017
  • Vacatures

    VACATURES SOPHIA MAGAZINE (Delen=lief)
    Vind je Sophia Magazine ook zo leuk en zou je graag redacteur, social media expert of schrijver willen worden? Klik dan door naar onderstaande pagina en bekijk de #vacatures.

    Het zijn op dit moment nog onbetaalde functies, maar wat we je wel bieden is een hoop #tevredenheid, #gezelligheid en het is een manier om lekker met #letters, #woorden, #teksten en #beeld bezig te zijn!
    https://sophiamagazine.nl/vacatures/


© Sophia Magazine

%d