• Zoeken

  • Recent Posts

    • Afscheid
      24 February 2025
    • Kerst 2024
      24 December 2024
    • Oud
      19 December 2024
  • Popular Posts

    • Suus
      28 January 2017
    • WINACTIE De erfenis van mijn moeder
      14 June 2017
    • 'Jij kunt gewoon nog wel werken!' Over Els en haar bijstand
      24 July 2017
  • Recente reacties

    • Ellen Sommer on Lezen
    • Elsedien on Lezen
    • Ema Sindelarova on Etalages
    • Ellen Sommer on Lekker eten
    • Ema Sindelarova on Perfect
  • Wat heb je gemist?

  • Thema’s

  • Sophia Magazine: voor jou!

    Ben je 40-, 50-, 60-, 70-, 80-, 90- of 100-plus? Dan is Sophia Magazine hét online magazine voor jou.

    Wil je een avondje met vriendinnen op stap? Wie of wat houd je tegen? Check de agenda dansen. Ben je meer een festivalgangster? Dan is de agenda festivals voor jou the place to be. De agenda vakanties is niet zo maar een overzicht met reizen. Dit zijn single reizen voor hogeropgeleide 40-plussers.

    Verder vind je op Sophia Magazine artikelen over onderwerpen die jou interesseren: werk, geld, liefde, relaties, schoonheid, mode, gezondheid, reizen, wonen en uitgaan. Het zijn artikelen geschreven voor en door powervrouwen.

    Ben je ook een specialist in één van deze thema's? Word dan schrijver bij Sophia Magazine! Op de pagina Vacatures vind je meer informatie hierover.

  • Follow
Setup Menu via Wordpress Dashboard > Appearance > Menus
De maatschappij. Dat ben jij!
23 March 2018

Verleden jaar zomer op een winderige namiddag was er in het winkelcentrum bij de boekhandel een kaartenstandaard omgevallen en de kaarten dwarrelden over de straat. Ik liep ijzerenheinig voorbij en zag de filiaalhouder en zijn verkoopsters verwoed om zich heen graaien. Ik hielp niet mee de weggewaaide kaarten op te rapen. Dat ik moe was en een pestbui had die dag mag geen excuus zijn.

Discriminerende buschauffeur

En zo zijn er meer dingen die aan mij blijven knagen, omdat ik niet handelde zoals het zou moeten. Bijvoorbeeld het volgende voorval. Ik zat voorin de bus naast een Surinaamse mevrouw. Zij moest eruit bij een halte en vroeg de chauffeur of ze de ingang voor mocht nemen. Hij bromde vervolgens: ‘U gaat maar achteruit, u bent toch goed ter been.’ De vrouw knikte bedremmeld en stapte uit via de achteruitgang. Totdat ik er zelf uit moest. Omdat ik een zware tas bij me had en de ingang voor dichter bij was dan de achteruitgang vroeg ook ik of ik er daar uitmocht. Zonder morren opende de chauffeur zijn portieren voor mij. Als ik lef had gehad, had ik moeten zeggen: ‘Waarom opent u die deur wel voor mij en niet voor die Surinaamse mevrouw, discriminatie is uit de mode hoor!’ Maar ik dacht er op dat moment niet goed bij na en ik zal het ook wel niet gedurfd hebben.

Huilende peuter

Maar het kan nog erger. Enige tijd geleden liep ik bij Albert Heyn te winkelen toen een ongeveer drie jaar oud meisje in een enthousiaste bui tegen mijn karretje opbotste en haar gave melktandjes stootte. Haar speelsheid verdween op slag en ze zette het op een oorverdovend gekrijs. Dat ik niet zo’n kinderliefhebster ben, was niet eens de reden dat ik met een stalen gezicht doorliep, maar meer, omdat ik in deze situatie niet geconfronteerd wilde worden met de liefhebbende moeder van het meisje die mij toch de schuld zou geven van deze botsing. Dat was natuurlijk een laffe daad, ik had tenminste het kind kunnen troosten, maar goed, het gebeurde nu eenmaal zo en ik ben nog altijd niet trots op de manier waarop ik dit heb aangepakt.

De maatschappij. Dat ben jij!

Toen ik dit met een vriendin besprak, riep ze verontwaardigd en terecht uit: ‘Nou ja zeg. De maatschappij. Dat ben jij!’ Ze citeerde de bekende advertentie uit bladen en kranten waarop mijn oog al eerder was gevallen. Ik voelde me beschaamd.
Verleden week gooide ik glas weg en zag dat er vlak naast de glasbak een fles kapot gevallen was. Ik raapte scherf voor scherf op en deponeerde ze netjes in de glascontainer.

De opmerking van mijn vriendin over de maatschappij had zijn uitwerking niet gemist. Tussenbeide komen als er twee opgeschoten jongens aan het vechten zijn, zal ik bij lange na niet durven, maar dit was toch een stapje in de goede richting.

Manja Herstel

Wil je meer artikelen lezen van Manja Herstel?

  • Kies je kleur lippenstift
  • Atjehstraat 20, drie hoog
  • Premier Amour Parijs
  • Oud, maar nog niet afgedaan
  • Nederlands leren aan vluchtelingenkinderen
  • Een band voor het leven. Met wie heb jij dat?
  • Verrassend voordelig naar Delft, de stad van Vermeer
  • Wat maakt Nederland zo gelukkig?
  • Geluk op een sombere winterdag kost niets
  • Elke dag iets te vieren

(Taalfoutje gezien? Meld het dan. Alvast bedankt!)

Volg Sophia Magazine op Bloglovin of ontvang voortaan een melding in je mailbox als er een artikel verschijnt. Hoe? Door een – gratis – abonnement op Sophia Magazine te nemen: laat rechts bovenaan deze pagina je e-mailadres achter!




 

Share this:

  • Share
  • Email
  • Print
  • Pinterest
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Reddit
  • Twitter
  • Tumblr
  • Telegram
  • Pocket
  • WhatsApp

Like this:

Like Loading...

Gerelateerd

De maatschappij. Dat ben jijdiscriminatiehelpen
Share

Lifestyle

Manja Herstel
Mijn naam is Manja Herstel, (30-3-1950). Ik heb gewerkt bij het Rotterdams Dagblad, ben op mijn 42e gestopt en heb me toegelegd op het schrijven. Ik heb een verhalenbundel De Regendruppelprelude geschreven en verder Dolen door 13 Metropolen, een boek met reisverhalen. Ook zijn er wat gedichtenbundels van mij uitgegeven. Ik ben getrouwd, heb geen kinderen en geniet nu van mijn AOW. Zo af en toe schrijf ik nog wat.

You might also like

Sonny Boy – Annejet van der Zijl
10 December 2023
Tolerant Nederland
14 November 2023
Identiteiten
10 August 2023

Leave A Reply


Leave a ReplyCancel reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Zoeken

  • Sophia Magazine: voor jou!

    Ben je 40-, 50-, 60-, 70-, 80-, 90- of 100-plus? Dan is Sophia Magazine hét online magazine voor jou.

    Wil je een avondje met vriendinnen op stap? Wie of wat houdt je tegen? Check de agenda dansen. Ben je meer een festivalgangster? Dan is de agenda festivals voor jou the place to be. De agenda vakanties is niet zo maar een overzicht met reizen. Dit zijn single reizen voor hogeropgeleide 40-plussers.

    Verder vind je op Sophia Magazine artikelen over onderwerpen die jou interesseren: werk, geld, liefde, relaties, schoonheid, mode, gezondheid, reizen, wonen en uitgaan. Het zijn artikelen geschreven voor en door powervrouwen.

    Ben je ook een specialist in één van deze thema's? Word dan schrijver bij Sophia Magazine! Op de pagina Vacatures vind je meer informatie hierover.

  • Recent Posts

    • Afscheid
      24 February 2025
    • Kerst 2024
      24 December 2024
    • Oud
      19 December 2024
  • Popular Posts

    • Suus
      28 January 2017
    • WINACTIE De erfenis van mijn moeder
      14 June 2017
    • 'Jij kunt gewoon nog wel werken!' Over Els en haar bijstand
      24 July 2017
  • Recente reacties

    • Ellen Sommer on Lezen
    • Elsedien on Lezen
    • Ema Sindelarova on Etalages
  • Wat heb je gemist?

  • /!\ error getUserIDFromUserName. /!\ error empty username or access token.

    Volg ons op Instagram


  • Thema’s

  • Follow


  • Meta

    • Register
    • Log in
    • Entries feed
    • Comments feed
    • WordPress.org
  • Voor powervrouwen!

    Wil je een avondje met vriendinnen op stap? Wie of wat houdt je tegen? Check de agenda dansen. Ben je meer een festivalgangster? Dan is de agenda festivals voor jou the place to be. De agenda vakanties is niet zo maar een overzicht met reizen. Dit zijn single reizen voor hogeropgeleide 40-plussers. Je vindt daar een lijst met lange en korte reizen van verschillende organisaties, zodat je niet een enorme zoekslag hoeft te doen naar een heerlijke vakantie of een weekendje weg.

    Verder vind je op Sophia Magazine artikelen over onderwerpen die jou kunnen interesseren: werk, geld, liefde, relaties, schoonheid, mode, gezondheid, reizen, wonen en uitgaan. Het zijn artikelen geschreven voor en door powervrouwen. Veel plezier ermee!

  • Volg Sophia Magazine en krijg een melding bij elk nieuw bericht!

    Follow
  • Popular Posts

    • Suus
      28 January 2017
    • WINACTIE De erfenis van mijn moeder
      14 June 2017
    • 'Jij kunt gewoon nog wel werken!' Over Els en haar bijstand
      24 July 2017
    • Het verschil tussen slachtoffer zijn en slachtoffergedrag
      6 February 2017
    • Chinees Nieuwjaar met de Vuur Haan
      27 January 2017
    • Alleen uit eten zielig? Bezoek jij wel eens alleen een restaurant?
      11 March 2017
    • Schoonmaken: 3 tips voor een snelle voorjaarsschoonmaak
      5 April 2017
    • Baarmoederstress
      22 February 2017
  • Vacatures

    VACATURES SOPHIA MAGAZINE (Delen=lief)
    Vind je Sophia Magazine ook zo leuk en zou je graag redacteur, social media expert of schrijver willen worden? Klik dan door naar onderstaande pagina en bekijk de #vacatures.

    Het zijn op dit moment nog onbetaalde functies, maar wat we je wel bieden is een hoop #tevredenheid, #gezelligheid en het is een manier om lekker met #letters, #woorden, #teksten en #beeld bezig te zijn!
    https://sophiamagazine.nl/vacatures/


© Sophia Magazine

%d